Nauczyciel beatboxu z ponad 10-letnim doświadczeniem, współorganizator Polish Beatbox Battle, pionier łączący beatbox z nietypowymi stylami, autor pierwszej w Polsce książki o human beatbox. Poznaj TikTaka.
Patryk „TikTak” Matela sztuką human beatbox zainteresował się nie znając jeszcze jej nazwy, działania w tej dziedzinie rozpoczął w 2002 roku. Stworzył ZegarTikTaka.pl, pierwszy i największy w Polsce serwis na ten temat, w latach 2004-2007 odwiedziło go ponad 600 tys. osób. Obecnie prowadzi anglojęzyczną stronę beatbox.guru prowadząc co tydzień wywiady z najlepszymi beatboxerami na świecie. TikTak pracował w czasopiśmie Hip-Hop.pl robiąc wywiady z hip-hopowymi sławami, m.in.: Coolio, Afu-Ra, Rahzel czy Killa Kela. Magister anglistyki na UW, absolwent grafiki w WSR.
TikTak udziela się na niezliczonych imprezach w Polsce i za granicą, m.in. w Londynie, Edynburgu (UK), Berlinie, Kolonii, Bochum (Niemcy). Od 2004 roku organizuje oficjalne mistrzostwa beatboxowe – WBW Polish Beatbox Battle, które są największym beatboxowym wydarzeniem roku w Polsce, rozpoznawalnym zagranicą.
Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych (m.in. „Teleexpress”, „Kuźnia Talentów, „Kawa czy herbata” TVP, „Czułe Dranie” TV4, Trójka, Radio Bis, Radiostacja, Radio Kampus) oraz światowych zjazdów beatboxowych, ostatnio w Berlinie i Londynie. Prowadzi warsztaty beatboxu, kilkukrotnie był jurorem zawodów beatboxowych, organizuje imprezy beatboxowe, m.in. w warszawskiej „Piwnicy pod Harendą” i „Planie B”. Beatboxer w hip-hopowych projektach teatralnych: „12 Ławek” Jarosława Stańka oraz białostockim „Morosophus” oraz filmie „Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta. Grał z awangardowym Bauaganem Mistrzów, m.in. w klubie Pruderia, na festiwalu WUJek, ma swój udział na płycie „Plac Zabaw” wydanej w 2008 r. Autor pierwszego na świecie kompleksowego podręcznika „Human Beatbox – Osobisty Instrument”. Współpracował z wytwórnią Wielkie Joł oraz wieloma artystami polskiej sceny muzycznej. Wielokrotnie działał charytatywnie, m.in. prowadząc warsztaty w domu poprawczym, ucząc w dzieci niebezpiecznych dzielnicach, występując w domu dziecka. Podczas festiwali Turning Sounds 4 i 5 grał z eksperymentalnymi wokalistami Philem Mintonem, Sainkho Namtchylak i Didim Bruckmayrem. We wrześniu 2008 wykonał na prestiżowej „Warszawskiej Jesieni” utwory polskich i zagranicznych kompozytorów z kwartetem „Kwartludium„. Koncert powtórzono w 2009 w Filharmonii Łódzkiej. W 2014 TikTak wziął udział w międzynarodowym projekcie Rivers of Europe – pływając na statku po Dunaju z tancerzami współczesnymi, innymi muzykami i artystami wizualnymi wykonali ponad 30 spektakli, m.in. w Wiedniu, Bratysławie i Budapeszcie.
W 2016 Patryk Matela stworzył projekt Beatbox Kids, który łączy beatbox i logopedię, aby dzieci mówiły wyraźniej. Jego celem jest wprowadzenie zajęć beatboxowych do szkół w całej Polsce. W tym celu wydał książkę dla dzieci „Co w paszczy piszczy?”, serię lekcji video dla dzieci, aplikację mobilną i regularnie prowadzi warsztaty w szkołach i przedszkolach. Projekt Beatbox Kids otrzymał główną nagrodę w Virgin Mobile Academy, otrzymując na rozwój grant w wysokości 100 000 zł.
Obecnie TikTak jest częścią projektów: „Zooplan” z beatboxującym klarnecistą Michałem Górczyńskim, „Spring Quintet i TikTak” z kwintetem smyczkowym, również jako muzyk sesyjny w niezliczonych projektach, prowadzi też warsztaty beatboxowe w Warszawie oraz indywidualne coachingi głosowe. Improwizuje w wielu gatunkach muzycznych, od hip-hopu i elektroniki po muzykę współczesną.
Autorem zdjęć na tej stronie jest Patryk Matela. Zdjęć możesz użyć w publikacjach, jeśli należysz do patronów medialnych. W przeciwnym razie kopiowanie zdjęć i publikowanie ich w dowolnej formie jest niedozwolone.