foto: Bartosz Maz
Jak Autostrada do Warszawy – niesamowita rzecz jak na polskie warunki. Mało kto w Polsce poświęcił tyle swojego czasu na warsztaty i przekazywanie umiejętności beatboxowych co TikTak. Ta książka jest więc naturalnym etapem jego drogi co daje gwarancję merytorycznego poziomu. Bardzo brakowało tak rzetelnego i zupełnego instruktażu, który realnie pomóc może nie tylko beatboxerom, ale też wokalistom. Ogromny wysiłek warty docenienia. Przeglądałem ssąc nota bene tymianek po ostatnich koncertach, więc ściemy nie ma!
L.U.C. – polski raper, beatboxer i producent muzyczny
foto: Bartosz Maz
Ta książka to pierwszy na świecie poważny i całkowicie rzetelny zbiór informacji o beatboxie. Będę używał tych materiałów do nauki, przede wszystkim młodych beatboxerów na moich warsztatach. Najlepsza robota TikTak!!! Polecam każdemu, od początkujących do profesjonalistów. Czuję podziw dla autora!!!
Zgas – dwukrotny beatboxowy Mistrz Polski 2005 i 2006
foto: archiwum własne
Brawo. Nareszcie ktoś zajął się tematem podręcznikowym, zarówno praktykujący jak i międzynarodowa scena zyskają na tym wydawnictwie. Kawał profesjonalnej roboty. Wszystko jest napisane przejrzyście i w dobrym stylu. Polecam.
Blady Kris – beatboxowy Mistrz Polski 2004, multiwokalista i trener beatboxu
foto: Wiktor Wolny
Zajmuję się beatboxem ponad 10 lat. Potwierdziło się to, czego się spodziewałem, TikTak to idealna osoba by napisać książkę o beatboxie – przez jego podejście do życia, własnego organizmu i innych osób. Chętnie obczaiłem co przygotował na ponad 200 stronach. Odkryłem wiele ciekawych rzeczy o tym jak przygotować się fizycznie i psychicznie do występów (nie tylko beatboxowych). Ciekawa jest historia beatboxu w oczach autora, techniki trenowania i zapisu dzwięków, anatomia i wiele innych ciekawostek.
Miałem okazję zaprosić TikTaka kilka razy na warsztaty do Bekstejdżu i nie tylko. Jego warsztaty na żywo robią niesamowite wrażenie, przełamywane są tam bariery, Tiktak jest jak encyklopedia patentów sprzyjających by wygodnie wykonywać beatbox. Polecam najpierw przeczytać książkę – wersję fizyczną oczywiście – a później na warsztaty.
Zorak – beatboxowy Mistrz Polski 2008, Vice Mistrz 2009, raper (m.in. w NTK, Tabasko)
foto: archiwum własne
Po książkę Patryka Mateli mogą bez wahania sięgnąć nie tylko osoby zainteresowane beatboxem, ale i ci, którzy chcą się uczyć śpiewać. Okazuje się, że dziedziny te mają ze sobą więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać; wszystkie zawarte w niej ćwiczenia oddechowe, czy rozgrzewające używane są także w nauce śpiewu. Ogromnym atutem jest zrozumiała, klarowna forma bez udziwnionych i niezrozumiałych metafor. Dla profesjonalnych śpiewaków ten niezwykły podręcznik na pewno stanowić będzie nieocenioną pomoc i inspirację w wykonywaniu utworów muzyki współczesnej, w których nie wystarczy zwykłe Bel Canto.
Natalia Kawałek, śpiewaczka operowa, sopran.
Głos to potęga – najlepszy instrument. Ma niesamowite możliwości – tworzenie i imitowanie barw, szumy, tony, trzaski – wszystko jest możliwe. Tylko trudne. Na szczęście żyjemy w czasach, w których przepływ wiedzy jest ogromny i dzięki temu można z łatwością samemu się kształcić. Uważam, że nie ma nic lepszego niż własna droga i nauka przez eksperymentowanie. Samemu można wybierać sobie mistrzów i nauczycieli, a tutoriale i podręczniki pozwalają ominąć problem podróżowania na lekcje i z powrotem. TikTak zrobił piękny ruch zbierając i publikując wiedzę o beatboxie. (zresztą zegartiktaka.pl działa już od lat). Ten podręcznik i tutoriale na YouTube to komplet materiałów. Wystarczy codziennie sobie czytać, oglądać i ćwiczyć. Dobrze też wiedzieć jak dbać o głos, nie wyłamywać otwartych drzwi, CoDzieńNiecodzienniecodzienniecodziennieCo…
Patryk Zakrocki – improwizator, kompozytor, artysta dźwiękowy i rysownik. Obecnie gra w duecie SzaZa, prowadzi Zakład Produkcji Dźwięku i Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego. Prowadził chór dla projektu Kratochvileni w Czechach i warszawski chór Gębofoniczny. Zajmuje się muzyką kameralną, elektroakustyczną i szeroko pojętym słuchowiskiem. Opublikował 12 albumów, w tym dwa solowe. Występował na 5. kontynentach.
foto: archiwum własne
TikTaka znam od wielu lat, obserwowałem jak się rozwija, trenuje z metronomem, nagrywaliśmy wspólnie różne pomysły muzyczne, mieliśmy okazję współtworzyć muzycznie projekt „12 Ławek”. Myślę, że jego książka jest ogromnym wkładem w rozwój kultury hip-hopowej, której beatbox jest nieodłączną częścią. Młodzi ludzie pasjonują się muzyką, produkcją muzyczną, grą na instrumentach, ale też coraz częściej eksperymentują z dźwiękami. Beatbox może być wykorzystywany nie tylko na freestyle’ach osiedlowych, scenach klubowych, czy koncertach – coraz częściej, poszczególne jego składowe trafiają do produkcji mainstreamowych – m.in. od zawsze towarzyszyły twórczości Timbalanda. Sądzę, że TikTak jest osobą, która potrafi rozłożyć sztukę beatboxu na części pierwsze i przystępnie ją opisać. Fajnie, że poświecił swój czas i zapisał się w tak cenny sposób na kartach polskiej kultury.
dr Piotr Turek – ekonomista, producent muzyczny (21 Allstars, 210, 21), współtwórca sukcesu serwisów muzycznych Muzodajnia, Czasoumilacz, Muzo. www.piotrturek.com
foto: archiwum własne
Genialny pomysł w najlepszym wydaniu, książka TikTaka zawiera wszystko, co powinien wiedzieć początkujący beatboxer, a także masę ciekawych i przydatnych informacji, które zaskoczą beatboxerów z wieloletnim doświadczeniem. Najlepszy teoretyk polskiego beatboxu wydał książkę, która o nim traktuje. Jeśli chcesz dopiero zacząć przygodę z beatboxem to właśnie pojawiło się mega ułatwienie! Mocno polecam.
Pejot – beatboxowy Mistrz Polski 2009, Vice Mistrz 2008, Diil Gang
foto: TikTak
W każdej pasji najważniejsze są podstawy, jest to fundament naszego drzewa – w tym wypadku beatboxowego. Dlatego często do nich wracam i je szlifuję. Książka TikTaka wykłada wszystko jak na tacy dlatego chętnie będę z niej korzystał. Polecam ją tym, którzy są laikami beatboxowymi, jak i już dobrymi graczami.
Crashu – dwukrotny beatboxowy Mistrz Polski, 2010 i 2012
foto: archiwum własne
RE-WE-LA-CJA! Krótko i na temat – „Perkusja Osobista” zawiera wszystko, co chcieliście wiedzieć o sztuce beatboxingu, ale nie wiedzieliście, że powinniście o to zapytać. Albo – co równie prawdopodobne – nie mieliście kogo o to zapytać. Cóż, teraz już macie… Absolutnie mistrzowski podręcznik posługiwania się aparatem gębowym, godny polecenia nie tylko początkującym i średnio zaawansowanym beatboxerom, ale dokładnie każdemu. Bo przecież każdy z nas w ten lub inny sposób „wydaje odgłos paszczą”, czyż nie?
Marcin „Duże Pe” Matuszewski – MC działający solowo i w licznych grupach (np. Masala Soundsystem), właściciel managementu/wydawnictwa I-N-I.PL, dziennikarz radiowej „Czwórki”, człowiek orkiestra…
foto: archiwum własne
Zapowiada się prawdziwy przełom, bo takiego kompleksowego podręcznika beatboxu jak dotąd nie było. Teraz nie dość, że jest, to jeszcze dobrze napisany przez kompetentnego autora. Bardzo mnie cieszy, bo to kolejny przykład, że polscy artyści mają dużo do powiedzenia i wykorzystują swoją kreatywność nie tylko w celach hedonistycznej rozrywki, ale również spełniają misję edukacyjną.
Kamil „Jakuza” Jaczyński – Executive director, Wielkie Joł